טיפול

מהו טיפול נרטיבי ישראלי ולמי הוא מיועד?

 

הגישה הנרטיבית שפותחה ע״י מייקל ווייט מאוסטרליה ודיוויד אפסטון מניו זילנד, מבינה שבעיות יוצרות פער מאוד גדול בין האופן בו החיים מתנהלים לבין מה שהם יכולים להיות. הגישה מאפשרת לאנשים להיות אקטיביים בהובלת חייהם ומערכות היחסים שלהם למרות ההשפעות המשמעותיות של הקשיים והבעיות על חייהם. טיפול בגישה הנרטיבית מציע הזדמנות להתבונן ולהבין כיצד בעיות מפעילות את האדם, הזוג והמשפחה ולבחור כיצד להגיב אליהן. בכל אחד מאיתנו קיים הידע הרלוונטי והפוטנציאל לחיות בדרכים התואמות את הערכים, האמונות ותפיסות העולם שלנו, אלא שהבעיות והקשיים מונעים מאיתנו את השימוש בידע זה. טיפול הוא הזדמנות להשפיע, להתחבר מחדש למה שהבעיות לקחו מאיתנו ולבחור כיצד לחיות.

מטפלים זוגיים ומשפחתיים מוסמכים עוברים הכשרה מקיפה לפיתוח כלים טיפוליים מועילים לעבודה עם המערכת המשפחתית. האמונה שבבסיס הגישה היא שהפרט משפיע ומושפע מהאנשים המשמעותיים בחייו וקשרים אלה הם משאב בעל ערך להתמודדות ולחיים טובים.

ומה פה ישראלי?

 

ישראל היא חברה בעלת עושר תרבותי ומגוון מסורות. החיים בישראל מושפעים עמוקות מההיסטוריה ומהיחסים המורכבים בין חלקים בחברה הישראלית וביננו לשכנינו. אחד המכנים המשותפים לכל מרכיביה של החברה הישראלית הוא מרכזיות המשפחה והבסיס האיתן שהיא מספקת לשייכות, ביטחון, תמיכה והתמודדות. מרכזיות זו יוצרת ציפיות שלעיתים יכולות להכביד על אנשים. כאשר סגנון החיים, נסיבות החיים או הזהות המינית או המגדרית אינם תואמים את המודל הדומיננטי, יש לכך גם השפעות שליליות. למשל, כאשר אנשים מקיימים אורח חיים של רווקות, או כאשר אנשים מרגישים לכודים במערכת יחסים המקטינה ומצמצמת אותם. טיפול נרטיבי ישראלי הוא טיפול המתייחס לייחודיות של החיים בישראל, לחשיבות  התרבות ולהשפעתה, לקצב ולסדרי העדיפויות המתאימים לנו.

 


 

 

 

 

למי מתאים טיפול נרטיבי?

 

אנשים פונים לטיפול מתוך רצון לנהל את חייהם ולא לאפשר לקשיים ולבעיות להכתיב את התנהלותם. משברים ומצוקות הם חלק מהחיים של כולנו, ובדרך כלל אנחנו מצליחים להתמודד איתם בעצמנו בעזרת גמישות ויצירתיות ובעזרת משפחה וחברים. אבל, לפעמים בעיות משתלטות על החיים כיוון שהן גדולות ובעלות השפעה נרחבת (טראומה, אבל, דכאון, חרדה, הפרעות אכילה, מחלה, נכות, ועוד) ולפעמים אלו בעיות של החיים (פרידה, מעברים, הפרעות קשב וריכוז, קשיים בבי"ס, קשיים חברתיים, התמודדות עם רווקות ועם קונפליקטים, משברים בזוגיות, ועוד). טיפול נרטיבי מיועד לאנשים הרוצים הזדמנות לבחור כיצד הם מעדיפים לחיות, הזדמנות להקשבה ולשיתוף פעולה. הכשרתנו כמטפלות משפחתיות וזוגיות מסמיכה אותנו ונותנת לנו נסיון וכלים לטיפול בילדים, טיפול בנוער, טיפול פרטני, טיפול זוגי וטיפול משפחתי.

 

 

 

 

 

 

צור קשר: אנדריאה לזר: 054-6222506  |  טלי גוגול-אוסטרובסקי: 054-4504266  |  narrativetherapyil@gmail.com

© 2014 טיפול נרטיבי ישראלי - כל הזכויות שמורות  |  קרדיט